OTOMATİK SULAMA MALZEMELERİ

Kontrol üniteleri

Selenoid vana montaj uygulaması
Otomatik bahçe sulama sistemleri için üretilen piyasada değişik markalarda olan raın bırd,hunter,nelson,garden firmalarına ait kontrol cihazları vardır.Bu malzemeler iç ünite ve dış ünite olarak ayrılırlar, Elektronik malzemeler elektrikli(24volt ac) ve pilli (9volt) olmak üzere iki çeşiti vardır. Ayrıca geniş peyzaj alanlarında decoder ve satellite sistemleri sulama sistemi otomasyonunda kullanılmaktadır.Elektrikli otomasyon sistemlerinde, kontrol cihazı sahadaki solenoid vanalara bir kablo yardımı ile mevcut olan istasyonlara hükmeder ve sistem 24 volt ac akımla çalışır. Pilli sulama otomasyonu ise elektriğin olmadığı durumlarda kullanılır.
      Pilli sistemlerde kablo kullanılmaz yada az miktarda kısa metreler halinde kullanılır. Pilli sulamada (9 volt) otomasyonunun uygulaması kolaydır fakat işleyişi uygulaması zordur.
     Yağmurlu günlerde sulama sisteminin çalışmasına gerek yoktur. Böyle günlerde sulama sisteminin kapatılması genelde unutulur veya kullanıcı evde olmadığı için kapatacak kimse bulunmaz. Sulama sistemlerinde fazla su gideri veya sistemi destekleyen pompa biriminin gereksiz elektrik harcamamasının önüne geçmenin bir yolu da yağmur sensörü yada nem sensörü gibi elektronik devreler kullanmaktır. Bu sensörlerin yağmurun belli bir yağış oranına ulaşması durumunda sulama programını devre dışı bırakarak sistemin boş yere çalışmasını önleyerek harcama maliyetini düşürür.


Bitkisel peyzaj otomatik sulama sistemlerinin en büyük avantajı, suyun toprağa doğru zamanda günün en uygun saatlerinde olması gerektiği gibi ne fazla ne de eksik homojen bir şekilde verilebilmesi ve bitkilerin ihtiyacı bulunması halinde gerekecek gübrelemede bu sistem sayesinde gerçekleşir. Bu işlemleri de ancak otomasyonla sağlamak mümkün olmaktadır.

İletişim

0 yorum: